Jump to main content
12-21 November 2021

EFG London Jazz Festival 2019

Friday 15 November

Art Themen Quintet featuring Clark Tracey | Bull's Head Barnes
Jazz For Toddlers | Southbank Centre / Level 5 Function Room
Jazz For Toddlers | Southbank Centre / Level 5 Function Room
Archipelago | Southbank Centre / The Clore Ballroom
Hakan Başar Trio | PizzaExpress Jazz Club
The Ex - three day residency | Cafe OTO
Steve Williamson Experience | PizzaExprss Jazz Club
Animal Society | Southbank Centre / Queen Elizabeth Foyer
Susana Sheiman : By Myself | Crazy Coqs - Live At Zédel
The Wooten Brothers | Ronnie Scott’s
Trevor Watts Quartet | Southbank Centre / Purcell Room
Barb Jungr: Bob, Brel and Me | Crazy Coqs - Live At Zédel
Imaani & Wayne Hernandez | 606 Club
Marcin Wasilewski Trio | Cadogan Hall
Big Band Bash with Down For The Count | The Other Palace Studio
Chiminyo | The Grace
Jazz Voice - grand opening gala | Southbank Centre / Royal Festival Hall
Nik Bärtsch & Sophie Clements | Barbican
Blow the Fuse – Past, Present and Future | Kings Place (Hall One)
Total Refreshment Centre and Blue Note: Artists & Repertoire | Southbank Centre / Queen Elizabeth Hall
Maurice Louca Elephantine Band | Kings Place (Hall Two)
Fatback Band | Jazz Cafe
Frater and Taylor | Ziggy's World Jazz Club
Jen Kearney Quartet | Karamel
Tessa Souter Quartet | Pheasantry
Al MacSween | Royal Albert Hall / Elgar Room / Elgar Room
Alice Leggett Quartet - George Crowley solo - Sam Jesson Trio | Con Cellar Bar
Charlie Pyne Quartet | Spice of Life
Ikarai - MUHAMMAD | Vortex Jazz Club
Joshua Blackmore - SiZE | Servant Jazz Quarters
Julia Kent | Mirth, Marvel and Maud
Radif & Maqam Inspiration | Rich Mix
Steve Williamson Experience | PizzaExpress Jazz Club
Da Lata | Hideaway
Maria Chiara Argirò meets Dugong | The Crypt St Giles Church
Martha High and The Soul Cookers plus special guest Omar | Hideaway
The Ant Law Contemporary Jazz Quartet | Toulouse Lautrec Jazz Club
The Wooten Brothers | Ronnie Scott’s
Tom Barford/Jeff Williams/ Dave Whitford | Kansas Smitty’s
CONCRETE LATES x Boiler Room | Southbank Centre / Queen Elizabeth Foyer
J to Z late | - Royal Institute of British Architects
Mr Bongo | Spiritland King's Cross
Greg Foat (DJ Set) | Spiritland Royal Festival Hall
JZ Replacement | Vortex Jazz Club
Tomorrow's Warriors 'Bustin Outacube' | PizzaExpress Jazz Club
Waaju | Ninety One Living Room


Saturday 16 November


Miles Davis: Birth of the Cool | Barbican Cinemas 2&3
Joao Donato | Jazz Cafe
Jazz For Toddlers | Southbank Centre / Level 5 Function Room
Nessasaurus | Kings Place (Hall Two)
The Legend of the Jazz Penguin Crazy Coqs - Live At Zédel
Jazz For Toddlers | Southbank Centre / Level 5 Function Room
Nessasaurus | Kings Place (Hall Two)
Groove Onto the Moon | Shoreditch Town Hall
Daylight Music: Nils Økland, Kaidi Akinnibi & Lorenz Okello-Osengor + Helena Kay & Sam Watts | Union Chapel
The Legend of the Jazz Penguin | Crazy Coqs - Live At Zédel
Alyn Shipton's New Orleans Friends with Adrian Cox | PizzaExpress Jazz Club
I-Jazz: O-Janá + Hobby Horse | Barbican / FreeStage (Level G)
Don't Get Trouble in Your Mind: The Carolina Chocolate Drops' Story | Barbican Cinemas 2&3
Serious Sing | Kings Place / St. Pancras Room
She Is Jazz | Southbank Centre / The Clore Ballroom
The Ex - three day residency | Cafe OTO
Classic Vinyl Playback with McAlmont & Webb | Hampstead Jazz Club
Peter Edwards Trio | Poplar Union
Thelonious | Vortex Jazz Club
Terri Lyne Carrington and Social Science Community | Kings Place (Hall One)
Barb Jungr: Bob, Brel and Me | Crazy Coqs - Live At Zédel
Raul Midón | PizzaExpress Jazz Club
Susana Sheiman : By Myself | Crazy Coqs - Live At Zédel
Barry Guy | Southbank Centre / Purcell Room
Saxophone Summit: Mornington Lockett, Iain Ballamy, Alexander Bone | 606 Club
Omar Hakim, Rachel Z, Linley Marthe, Kurt Rosenwinkel: Ozmosys | Southbank Centre / Queen Elizabeth Hall
Georgia Mancio - Open The Door | The Other Palace Studio
Tal Wilkenfeld 6pm | Ronnie Scott’s
Angel Bat Dawid - pre-concert talk with Teju Adeleye | Kings Place / St. Pancras Room
The Black Peril - open rehearsal and talk with Kevin Le Gendre | LSO St Luke's
Angel Bat Dawid | Kings Place (Hall Two)
We Out Here presents Gary Bartz + Maisha with Dwight Trible & Zara McFarlane | Southbank Centre / Royal Festival Hall
Samuel Eagles - Spirit | Karamel
Tessa Souter Quartet | Pheasantry
Tony Kofi & The Organisation | Vortex Jazz Club
Cécile McLorin Salvant + Sullivan Fortner | Barbican
Christian Scott aTunde Adjuah + Madison McFerrin + Anja Ngozi | EartH, Hackney Arts Centre, Hall
Terri Lyne Carrington and Social Science Community | Kings Place (Hall One)
Alvorada | Royal Albert Hall / Elgar Room / Elgar Room
Attab Haddad Quintet | Rich Mix
Clement Regert's Wild Card | Spice of Life
Katriona Taylor Quintet Celebrate "60 Years of Bossa Nova | Bull's Head Barnes
Way Out West double bill | Polish Jazz Café POSK
Xylouris White + Aman! | Mirth, Marvel and Maud
Giacomo Smith presents the Music of John Kirby | Kansas Smitty’s
Jonny Phillips' Oriole | Crypt Camberwell
Raul Midón | PizzaExpress Jazz Club
The Benet McLean Violin Quintet | Toulouse Lautrec Jazz Club
Rebecca Vasmant | Spiritland Royal Festival Hall
Tony Higgins | Spiritland King's Cross
The Binker Golding Quartet | Ninety One Living Room
Tomorrow's Warriors 'Bustin Outacube' | PizzaExpress Jazz Club

Sunday 17 November


Bolden | Barbican Cinemas 2&3
Jazz For Toddlers | Arcola Theatre / Studio 4
Groove Onto the Moon | Southbank Centre / Level 5 Function Room
Jazz For Toddlers | Arcola Theatre / Studio 4
Groove Onto the Moon | Southbank Centre / Level 5 Function Room
Jim Mullen - Volunteers | 606 Club
Classic Album Sundays: Terri Lyne Carrington | Kings Place (Hall Two)
Recording for ECM' - talk with Jane Cornwell | Southbank Centre / Purcell Room
Carmen Souza | PizzaExpress Jazz Club
Neal Richardson’s Quartet present: Not King Cole | Crazy Coqs - Live At Zédel
Shirley Smart Quartet - Long Story Short | Omnibus Theatre
Rebel Yell Jazz Orchestra plays Volcano / Rue Chaptal | Spice of Life
Julia Hülsmann Quartet | Southbank Centre / Purcell Room
Diz Watson and The Doormen | Hideaway
Helen Theophanous | Bull's Head Barnes
Jazz Orchestra | Vortex Jazz Club
Social Music with Chris Philips & Jez Nelson (Jazz FM) | Spiritland Royal Festival Hall
BBC Radio 3's J to Z | Southbank Centre / The Clore Ballroom
Neal Richardson’s Quartet present: Not King Cole | Crazy Coqs - Live At Zédel
John Scofield & Jon Cleary | PizzaExpress Jazz Club
Loz Speyer's Inner Space | Grow
Marcia Ball | PizzaExpress (Holborn)
Alex Merritt | Oliver's Jazz Bar
The Ex - three day residency | Cafe OTO
Numb Mob | Southbank Centre / The Clore Ballroom
Thelonious | Vortex Jazz Club
Tomorrow's Warriors Takeover | Barbican / FreeStage (Level G)
Pete Churchill + Ben Barritt + Immy Churchill - Stories To Tell Trio | Green Note
Vimala Rowe | 606 Club
Cross Currents Trio featuring Dave Holland, Zakir Hussain, Chris Potter | Cadogan Hall
Aga Zaryan Quartet | Polish Jazz Café POSK
Debris Stevenson | Southbank Centre / Purcell Room
Alan Barnes Sherlock Holmes Suite | The Other Palace Studio
Dave O'Higgins & Rob Luft play Monk & Trane | Omnibus Theatre
Joe Lovano's Trio Tapestry with Marilyn Crispell and Carmen Castaldi | Southbank Centre / Queen Elizabeth Hall
Judi Jackson | Islington Assembly Hall
Cookey | Hampstead Jazz Club
Emanative (DJ set) | Spiritland King's Cross
Hannes Riepler Quartet | Hackney Empire Bar
Natalie Williams Band featuring Amika String Quartet | Ronnie Scott’s
Ouds & the City - Kareem Samara & guests | Rich Mix
Herbie Hancock - SOLD OUT | Barbican
Making Tracks | Kings Place (Hall Two)
Adrian Cox | Kansas Smitty’s
Angelica Sanchez | Vortex Jazz Club
Aydenne Simone sings Sarah Vaughan | Toulouse Lautrec Jazz Club
Emmet Cohen | Pheasantry
Jessica Radcliffe Trio | Bull's Head Barnes
John Scofield & Jon Cleary | PizzaExpress Jazz Club
Marcia Ball | PizzaExpress (Holborn)
Patchwork Orchestra | Spice of Life
Jan Garbarek Group | Southbank Centre / Royal Festival Hall
Kadialy Kouyate | Ninety One Living Room
Steve Nichol | Hideaway

Monday 18 November


Vula Viel - Bex Burch, Jim Hart and Ruth Goller | Crazy Coqs - Live At Zédel
ALATI and Dee Byrne | ClerkenwellARTSlab at The Betsey Trotwood
Jason Yarde & ACOUTASTiC BOMBASTiC | Cockpit
Clark Tracey Quintet | Cadogan Hall / Culford Room
David Helbock plays John Williams | PizzaExpress Jazz Club
Joelle Leandre / Maggie Nichols (duo) | Cafe OTO
Trish Clowes | 606 Club
Black String | Southbank Centre / Purcell Room
George Crowley Trio | The Oxford
Marcin Masecki (solo piano) | Leighton House Museum
Corinne Bailey Rae - SOLD OUT | Southbank Centre / Queen Elizabeth Hall
Alexander Bone Quartet featuring Nikki Iles | The Other Palace Studio
Hermeto Pascoal | Ronnie Scott’s
Leo Richardson and Graeme Flowers Quartet | Hampstead Jazz Club
Luigi and Pasquale Grasso Quartet | Toulouse Lautrec Jazz Club
Steve Swallow & Christian Muthspiel | Vortex Jazz Club
Blue Note Special: "It Must Schwing!" | Cadogan Hall
Arthur O'Hara Trio | Ray’s Jazz at Foyles (Level 6)
Communion Album launch party with Kirk Degiorgio | Spiritland King's Cross
Emmet Cohen Trio | PizzaExpress Jazz Club
Improvised Music Podcast: Live Podcast | Vortex Downstairs
Jas Kayser | Kansas Smitty’s
Luca Manning & Fergus McCreadie | Pheasantry
Matt Roberts Biggish Band | Spice of Life
Harri Pepper + Frederika + Miche | Spiritland Royal Festival Hall
Janette Mason's Red Alert | Hideaway
Kitty Whitelaw Sings Anita O'Day All Night | Bull's Head Barnes
Alex Western-King | Oliver's Jazz Bar
Julian Sartorius & Dan Nicholls + Y-Otis | Set


Tuesday 19 November


Herbie Hancock and the LA Philharmonic | Barbican
Partikel | Crazy Coqs - Live At Zédel
Resonances featuring Aurelie Freoua | Vortex Downstairs
Andrea Di Biase feat. Alessandro Lanzoni | PizzaExpress Jazz Club
Joelle Leandre / Alexander Hawkins / Roger Turner (trio) | Cafe OTO
An evening with David Rees-Williams | 606 Club
Pasquale Grasso - guitar masterclass | Toulouse Lautrec Jazz Club
Lucia Cadotsch | Southbank Centre / Purcell Room
Christian Sands HighWire Trio + Camilla George | Cadogan Hall
Chassol - LUDI UK premiere | Southbank Centre / Queen Elizabeth Hall
Pannonica with Zoe Gilby | Pheasantry
Andreas Schaerer & Luciano Biondini | PizzaExpress (Holborn)
Geoff Simkins Trio | Cadogan Hall / Foyer
Hermeto Pascoal | Ronnie Scott’s
Ayanna Witter-Johnson (& Partners/) | Design Museum
Humphrey Lyttelton Band | Bull's Head Barnes
McAlmont & Webb album launch | Hampstead Jazz Club
Pasquale Grasso: solo guitar and trio performance | Toulouse Lautrec Jazz Club
Souad Massi | Jazz Cafe
Ashley Henry | EartH, Hackney Arts Centre, Hall
Alice Zawadzki & RNCM | Kings Place (Hall One)
Calum Gourlay Big Band | Vortex Jazz Club
Derek Nash Funk Experience | The Other Palace Studio
Joe Webb | Kansas Smitty’s
Patricia Barber Trio | PizzaExpress Jazz Club
Taylor McFerrin | Oslo, Hackney
Lars Danielsson Group: Liberetto III | Wigmore Hall
Andrew McCormack's Graviton | Spice of Life
James Maddren Quartet | Oliver's Jazz Bar
Makaya McCraven + Rosie Turton | Village Underground
Oscar Jerome | Heaven
The Jay Rayner Quartet: Songs of Food and Agony | Crazy Coqs - Live At Zédel
Tim Garcia (Musica Macondo / Jazz FM) | Spiritland Royal Festival Hall


Wednesday 20 November


Okumu Herbert Skinner Trio + friends, Nawi, Rosie Turton | The House of St Barnabas
Aubin Vanns | PizzaExpress Jazz Club
Nat Steele's 'Portrait of the MJQ' | Cadogan Hall / Culford Room
Trudy Kerr sings Doris Day | Crazy Coqs - Live At Zédel
Dick Oatts | PizzaExpress Jazz Club
Joelle Leandre / Matana Roberts (duo) | Cafe OTO
Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart | 606 Club
Christine Bovill: Tonight You Belong To Me | Crazy Coqs - Live At Zédel
Stubbleman | Southbank Centre / Purcell Room
Scott Bradlee's PostModern Jukebox | Southbank Centre / Royal Festival Hall
Gazelle Twin + NYX | Southbank Centre / Queen Elizabeth Hall
Zimpel/Ziolek | Kings Place (Hall Two)
Pulled by Magnets | St John on Bethnal Green
Luiz Morais Band - Bossa Quartet | Hampstead Jazz Club
The Engine | Spice of Life
Adrian Utley plays Grant Green + Albuca | PizzaExpress (Holborn)
Billy Marrows Band & AuB | Green Note
Binker Golding & Elliot Galvin Duo | Ray’s Jazz at Foyles (Level 6)
Gabrielle Ducomble | The Other Palace Studio
Georgia Cécile | Pheasantry
Harold López-Nussa Trio | Ronnie Scott’s
Helena Kay + Will Arnold-Forster Quartet | The Oxford
Jazz Jam with Noah Stoneman | Karamel
Lydian Collective | Kansas Smitty’s
Mátyás Gayer Piano Trio | Toulouse Lautrec Jazz Club
Randolph Matthews - Walter Tull in B Major | Albany
The Europeans - Songs & Landscapes | Bull's Head Barnes
Agile Experiments | Hackney Empire Bar
Brotherhood Of Breath - the music of Chris McGregor | 100 Club
Etuk Ubong | Royal Albert Hall / Elgar Room / Elgar Room
Riley Stone-Lonergan Quartet | Vortex Jazz Club
Dick Oatts | PizzaExpress Jazz Club
Jo Harrop & British Standard Time | Boulevard Theatre
Sam Crockatt's 'Brouhaha' | Oliver's Jazz Bar
Matthew Halsall (DJ Set) | Spiritland Royal Festival Hall

Thursday 21 November


Kassa Overall | PizzaExpress Jazz Club
Yaz Fentazi | Rich Mix
Chris Biscoe & Kate Williams Quartet | Cadogan Hall / Foyer
Sam Leak Trio "The Craft of Sound" | PizzaExpress Jazz Club
Christine Bovill: Tonight You Belong To Me | Crazy Coqs - Live At Zédel
Ms Maurice | Ray’s Jazz at Foyles (Level 6)
Robyn’s Rocket: The Hairdressers + Bassheads + Steve Pretty + Jamaica | Cafe OTO
Classic Vinyl Playback with Jo Harrop | Hampstead Jazz Club
Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi + HM Prison Wormwood Scrubs | HM Prison Wormwood Scrubs
Liane Carroll | Crazy Coqs - Live At Zédel
Faraj Suleiman Quintet | Kings Place (Hall One)
Abel Selaocoe + Bernhard Schimpelsberger | Kings Place (Hall Two)
And Is Phi | Canada Water Theatre
EABS | Leyton Great Hall
The Art Of Song - Jo Harrop | Hampstead Jazz Club
100% Special Guests | Rye Wax
Marius Neset: Viaduct | Southbank Centre / Queen Elizabeth Hall
Elaine Mitchener | Southbank Centre / Purcell Room
Sarah Moule & Shireen Francis | Bull's Head Barnes
Henry Lowther: Still Waters | Karamel
John Law’s Re-Creations | PizzaExpress Jazz Club
Mad Yella | Hideaway
Nick Tomalin & Allison Neale play Dave Brubeck's 'Time Out’ | Toulouse Lautrec Jazz Club
RP Quartet | Kansas Smitty’s
Mark Crooks & Chris Ingham Trio: Stan Getz - A Musical Portrait | The Other Palace Studio
The Tony Woods Project | Lauderdale House
Vanessa Rubin featuring Danny Grissett | Pheasantry
Luna Cohen and Thomas Seminar Ford | Scoff and Banter, Kensington
Bilal | Jazz Cafe
Têtes de Pois | Calling Sweden
Tim Garland | 606 Club
Will Glaser Duo + Sam Leak Organ Trio | Spice of Life
Iggy Pop - SOLD OUT | Barbican
Alina Bzhezhinka - Hip Harp | Crypt Camberwell
Preston-Glasgow-Lowe | Oliver's Jazz Bar
22a (DJ Set) | Spiritland Royal Festival Hall


Friday 22 November


Nicolas Meier World Group | Cadogan Hall / Foyer
Lunch: Glasshopper | Southbank Centre / Central Bar, Level 2
Sue Rynhart and Huw Warren | PizzaExpress Jazz Club
Silje Nergaard and Espen Berg | Crazy Coqs - Live At Zédel
Transglobal Underground | PizzaExpress Jazz Club
Silje Nergaard and Espen Berg | Crazy Coqs - Live At Zédel
Elliot Galvin Trio & Laura Jurd Trio | Southbank Centre / Purcell Room
Jazz in the Round: Tributes to our Musical Heroes | Kings Place (Hall Two)
Stephanie Trick & Paolo Alderighi | St John's Smith Square
David Murray with Paul Zauner's Blue Brass | Vortex Jazz Club
Dennis Rollins Funky Funk | Crypt Camberwell
Samara | 606 Club
Wu Lu | Southbank Centre / Queen Elizabeth Foyer
Danilo Pérez's Global Messengers | Southbank Centre / Queen Elizabeth Hall
George Kelly & Ciyo Brown | Hampstead Jazz Club
Keyon Harrold | Ronnie Scott’s
Maria Răducanu Quintet | St John’s Leytonstone
Yakul | Pickle Factory
50 years of Art Ensemble of Chicago' talk with Kevin Le Gendre | Barbican Fountain Room
Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi | Southbank Centre / Royal Festival Hall
Ruby Rushton | Corsica Studios
Brilliant Brazil | The Other Palace Studio
Cykada | Jazz Cafe
Marco & The Freedivers | Karamel
Michael Weiss Piano Trio | Toulouse Lautrec Jazz Club
Peter Horsfall Quartet | The Oxford
River Collective | Queen Charlotte Hall Richmond
Snowpoet | Green Note
Vanessa Rubin featuring Danny Grissett | Pheasantry
Eliane Elias + Vinícius Cantuária | Barbican
Omar Puente and friends | Kings Place (Hall One)
The Black Peril by Soweto Kinch | EartH, Hackney Arts Centre, Theatre
David Tughan + Tim Lapthorn Trio | Spice of Life
The Egyptian Jazz Projekt | Rich Mix
JZ Replacement featuring Zhenya Strigalev and Jamie Murray | Grow
Trio Manouche with special guest violinist Matt Holborn | Bull's Head Barnes
Jaimie Branch | Church Of Sound
Alex Hitchcock + Cherise Adams-Burnett | Kansas Smitty’s
Carleen Anderson, Xantoné Blacq and Orphy Robinson | Hideaway
David Murray with Paul Zauner's Blue Brass | Vortex Jazz Club
Transglobal Underground | PizzaExpress Jazz Club
Displaced | Spiritland King's Cross
Ece Duzgit | Spiritland Royal Festival Hall
Dele Sosimi | Ninety One Living Room
Parasang | Space 289 (formerly Redon)
Tomorrow's Warriors 'Bustin Outacube' | PizzaExpress Jazz Club


Saturday 23


Jazz for Toddlers | Kings Place (Hall Two)
Midnight Mass | Junius Paul 'ISM' Album launch + Late Night Jam | Church Of Sound
Jazz for Toddlers | Kings Place (Hall Two)
JazzWorks: Setting the Stage | Southbank Centre / Level 5 Function Room
Evelyn & The Yellow Birds | Southbank Centre / Purcell Room
JazzWorks: Being Well | Southbank Centre / Level 5 Function Room
Daylight Music: Jherek Bischoff, Robert Stillman, Anders Holst + Rosie Frater-Taylor | Union Chapel
Mads Mathias and Cambridge University Jazz Orchestra | PizzaExpress Jazz Club
JazzWorks: Ways and Means | Southbank Centre / Level 5 Function Room
Nat Steele Quintet featuring Michael Weiss | Toulouse Lautrec Jazz Club
JazzWorks: Jazz is for everyone | Southbank Centre / Level 5 Function Room
Beatboxing Masterclass | Southbank Centre / The White Room
Erica McKoy | The Good Hotel
PYJÆN | The Silver Building
Gareth Lockrane Big Band | The Other Palace Studio
(Im)Possiblities | Southbank Centre / The Clore Ballroom
Bromley Youth Music Trust Jazz School | Southbank Centre / The Clore Ballroom
Trinity Laban Contemporary Jazz Ensemble | Southbank Centre / The Clore Ballroom
Jean Toussaint | Cadogan Hall
LUME Collective | Barbican / FreeStage (Level G)
Royal Academy Big Band with Tim Garland | Southbank Centre / The Clore Ballroom
Silje Nergaard and Espen Berg | Crazy Coqs - Live At Zédel
Breaking The Silence | Southbank Centre / The Clore Ballroom
Renato Paris | The Good Hotel
Tomorrow's Warriors Takeover | The Crystal
Moutin Factory Quintet | PizzaExpress Jazz Club
Ralph Peterson - The Messenger Legacy w/guest Jean Toussaint | Cadogan Hall
Ingrid & Christine Jensen with the Whirlwind Recordings Jazz Orchestra | Southbank Centre / Purcell Room
Barb Jungr: Bob, Brel & Me | artsdepot
Denys Baptiste: Celebrating Joe Henderson | 606 Club
Ben Williams & Sound Effect 6pm | Ronnie Scott’s
Girl Plays Jazz Project + Yeoja | Poplar Union
Hampstead Jazz Club - HJC All Stars | Hampstead Jazz Club
Kansas Smitty's House Band + Keyon Harrold | Alexandra Palace Theatre
Phoenician Blinds | The Grace
The Voices of Jazz | St John's Smith Square
Steam Down | Compressor House
Calexico and Iron & Wine | Southbank Centre / Royal Festival Hall
The Art Ensemble of Chicago - 50th Anniversary (1969-2019) | Barbican
Edition Records: Roller Trio | Kings Place (Hall Two)
Azhaar & Global Wave | Karamel
Olcay Bayir | Rich Mix
Portrait of Cannonball with Tony Kofi | The Other Palace Studio
Steve Fishwick Nonet feat. Michael Weiss | Toulouse Lautrec Jazz Club
Vanessa Rubin featuring Danny Grissett | Pheasantry
Wojtek Mazolewski Quintet | Jazz Cafe
BBC Concert Orchestra, Nu Civilisation Orchestra, StringTing, Misha Mullov Abbado, Matthew Barley | Southbank Centre / Queen Elizabeth Hall
Battleship Potemkin - live soundtrack by Matt Calvert + Jan Bang | Kings Place (Hall One)
Patti Boulaye - Billie & Me | Bull's Head Barnes
Emilia Mårtensson - Loredana | Vortex Jazz Club
Get The Blessing | MOTH Club
Krzysztof Urbanski Quintet | Polish Jazz Café POSK
The Coalminers | Spice of Life
Misha Mullov-Abbado Group | Southbank Centre / Queen Elizabeth Foyer
Carleen Anderson, Xantoné Blacq and Orphy Robinson | Hideaway
Ethereal World | Crypt Camberwell
Moutin Factory Quintet | PizzaExpress Jazz Club
Reinier Baas + Shane Forbes and Tom Farmer | Kansas Smitty’s
Ben Williams & Sound Effect 10.30pm | Ronnie Scott’s
Paul Murphy | Spiritland Royal Festival Hall
Tina Edwards (Worldwide FM) | Spiritland King's Cross
Mark Kavuma | Ninety One Living Room
Dave De Rose + Dan Nicholls + Ario | Set
Tomorrow's Warriors 'Bustin Outacube' | PizzaExpress Jazz Club

Sunday 24

Art Blakey: The Jazz Messenger | Barbican Cinemas 2&3
Groove Onto the Moon | Kings Place (Hall Two)
Jazz for Toddlers | The Crystal
Groove Onto the Moon | Kings Place (Hall Two)
Rachel Sutton, Jo Harrop & Eileen Hunter | 606 Club
Alex Bryson - Art of the Piano Trio | Toulouse Lautrec Jazz Club
Lorne Lofsky + Lauren Bush | PizzaExpress Jazz Club
Baby Boogie! | The Crystal
Luna Cohen and Thomas Seminar Ford | The Good Hotel
Gareth Lockrane Big Band | Spice of Life
Collage Club Workshop | The Good Hotel
Paul Lamb and The Kingsnakes | Hideaway
Emma Rawicz + Saskia Horton + Donovan Haffner | Waterloo Creative Studio (iklectik)
Urban Flames | The Crystal
Mwalimu Express presents Dele Sosimi 4tet | Rich Mix
Jonny Trunk + Martin Green | Spiritland Royal Festival Hall
Led Bib - It's Morning | Rio Cinema
Michael Weiss Piano & Improvisation Masterclass | Toulouse Lautrec Jazz Club
Next Generation Takes Over | Southbank Centre / The Clore Ballroom
Classic Vinyl Playback with Jamie Safir | Hampstead Jazz Club
Unnati Dasgupta & Jyotsna Srikanth featuring Alex Wilson | Karamel / Theatre
Bitches Brew | Barbican / FreeStage (Level G)
Eddie Gomez Quintet | PizzaExpress Jazz Club
Josephine Davies | Oliver's Jazz Bar
The Music of Gil Evans - Porgy and Bess | St John's Smith Square
Isobella Burnham + Asha Parkinson + Tara Cunningham | Waterloo Creative Studio (iklectik)
Liane Carroll | 606 Club
Jamie Safir Trio | Hampstead Jazz Club
Rowland Sutherland: The Pentangle’s Basket of Light | Southbank Centre / Purcell Room
Chrissie Hynde | Southbank Centre / Royal Festival Hall
Hermeto Hermeto Hermeto (featuring Iain Ballamy) | Omnibus Theatre
DixieMix | The Other Palace Studio
Swingin’ with Strings featuring Claire Martin | Cadogan Hall
Cleveland Watkiss | Southbank Centre / Queen Elizabeth Hall
Anita Wardell celebrates the music of Betty 'Bebop' Carter | Pheasantry
Harv | Spiritland King's Cross
Matt Skelton Quintet | Toulouse Lautrec Jazz Club
Dan Tepfer: Natural Machines | Kings Place (Hall One)
Dawn of Midi, Daniel Brandt and Bau.Haus.Klang | Barbican
Eddie Gomez Quintet | PizzaExpress Jazz Club
Kit Downes' Benvanemy | Kansas Smitty’s
Megan Branwen & Howl Quartet | Green Note
NYJO Nonet | Bull's Head Barnes
Trevor Mires Big Band | Spice of Life
Cassie Kinoshi’s SEED Ensemble | Jazz Cafe
Collocutor | Ninety One Living Room
Skylla | Vortex Jazz Club
Hannes Riepler Quartet | Hackney Empire Bar
Improvised Music Podcast: Live Podcast | Vortex Downstairs